logo

•• Najznámejšie typy pšeničnej múky a ich značenie ••
 

Všetky typy pšeničnej múky sa označujú takzvaným typovým číslom. Toto číslo je múkam pridelené na základe obsahu popola.

Popolom sa v tomto prípade myslia minerálne látky v múke, ktoré sú nespáliteľné. Číslo, ktoré múke prislúcha, vyjadruje tisícnásobok popola v múke.

Množstvo popola však nie je jediné, čím sa jednotlivé typy múky od seba líšia. Rozdielne sú aj v sfarbení či pomere chemických látok. Kým prejdeme k číselným označeniam, je dôležité spomenúť, že pšeničné múky sa delia na dve základné kategórie - vysoko vymleté a nízko vymleté.

Vo vysoko vymletých múkach sa nachádza viac obalových častí zrna, majú tmavšiu farbu. Takto vymleté múky sú pre ľudský organizmus ťažko stráviteľné a majú krátku trvanlivosť. Vyznačujú sa tiež jemne nahorklou chuťou a vysokou biologickou hodnotou.

Nízko vymleté múky majú naopak svetlejšiu farbu, ktorá súvisí s väčším prečistením zŕn pred procesom mletia. Telo takúto múku, ktorá má jemnejšiu chuť, aj ľahšie strávi.

Vysoko vymleté múky aj nízko vymleté múky majú svoje číselné označenie podľa druhu. Najčastejšie v obchodoch nájdete tieto typy múky: svetlá pšeničná múka hladká (jej označenie je T530), polosvetlá pšeničná múka hladká (jej označenie je T650), pšeničná múka hrubá (jej označenie je T450), výberová pšeničná múka polohrubá (jej označenie je T400). Čísla boli múkam pridelené na základe výpočtu nespáliteľných látok (popola). Ak na 100 kilogramov múky pripadá 0,45 kg spomínaných nespáliteľných látok, tak múka dostane označenie T450.

Viac ako typové číselné delenie múky však ľudia využívajú jednoduchšie delenie na tri druhy - hladká múka, polohrubá múka a hrubá múka. Každý typ múky má v kuchyni rozdielne využitie. Hladká múka sa využíva najmä na sladké pečenie (na piškótové cesto, perníkové cesto, čajové pečivo), vhodná je však aj na pečenie chleba či zahustenie omáčky. Aj polohrubá múka sa využíva na pečenie koláčov, zväčša však hutnejších, napríklad bábovky alebo koláčov z kysnutého cesta. Tieto dve múky gazdinky v kuchyni zvyknú aj kombinovať a miešať dokopy.

Hrubá múka sa využíva na prípravu tradičných slovenských jedál. Je súčasťou halušiek, rezancov či pirohov. Na pečenie koláčov však veľmi vhodná nie je.

 

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...